Soutěže a akce

Exkurze Modrá 7. ročník

Ve středu 25. 5. 2022 se žáci sedmého ročníku vypravili na exkurzi do Modré.

Ve středu 25. 5. jsme v uplakaném Zbýšově nastoupili do autobusu - směr Modrá. Cesta nám trvala více než 2 hodiny, ale byla by kratší, kdybychom nenarazili na dopravní zácpu.
Když jsme dorazili na místo, přivítalo nás chladné počasí, ale pršet přestávalo. Naším průvodcem po archeoskanzenu byl známý archeolog doc PhDr. Luděk Galuška, CSc. Společně jsme prošli starobylou velkomoravskou vesnicí, navštívili jsme pekárnu, knížecí palác, obydlí významného kněze, školu a další stavby. Na závěr jsme vyšplhali na dřevěnou strážní věž.
Potom jsme se vydali do expozice "Živá voda", kde jsme prošli tunel a prohlédli si různé druhy ryb. Zhlédli jsme též prastaré "slovanské" pratury.
Na oběd nám posloužil malý šenk vedle archeoskanzenu.
Naši exkurzi jsme chtěli zakončit návštěvou Velehradu, ale bohužel začalo velmi silně pršet, proto jsme se rozhodli vrátit se zpět do uplakaného Zbýšova.
Tomáš a Jakub

Ve skanzenu byly stavby z doby Velké Moravy - např. pekárna, nadzemní domy, věž... Prohlédli jsme si i živočichy, kteří se tam procházeli. (Matěj)

Nelíbilo se mi dlouhé čekání na jídlo. Ještě jsme měli jet na Velehrad, ale začalo hodně pršet, tak jsme to vzdali. (Karin)

Táta našeho pana učitele z dějepisu - p. Luděk Galuška - nám povídal o životě lidí v době Velké Moravy, o stavbě skanzenu. Mohli jsme se podívat do domů, jak to tam vypadalo. Chodily tam slepice, viděli jsme kozy, husy, ovce... Moc se mi to líbilo a mám i náramek a náhrdelník na památku. (Věrka)